کاپادوکیا، ترکیه

سنگ های جادویی، دودکش های سحرآمیز یا… – مهم نیست آنها را چه بنامید – در هر صورت این سنگ ها بی نظیر هستند.

این برج های با هیبت که از دل زمین بیرون زده اند، به همان اندازه در کاپادوکیا فراوان اند که فرش فروشان در بازار بزرگ، و چیزی که حتی باعث جذاب تر شدن آنها می شود این است که درون تعداد زیادی از آنها خالی شده و حکاکی گشته و اینگونه مکان هایی برای سکونت به وجود آمده اند که به نظر می آید برای یک فیلم علمی تخیلی مناسب تر باشند تا مرکز ترکیه.

جاذبه های گردشگری اروپا

تلاش کنید یکی از جذابترین و متروک ترین مکان های روی زمین را تصور کنید که تاریخی قرص و محکم، حس ماجراجویی شدید و غروب های تماشایی دارد.

کاپادوکیا دقیقا اینگونه است. این منطقه که در مسیر کهنِ جادۀ ابریشم قرار گرفته است، از اواخر عصر برنز انسان ها را در درون خود سکنی داده است و باقی ماندۀ تمدن های مختلفی که زمانی اینجا را خانه می نامیدند، اکنون در سراسر آن پراکنده شده است.

کلیساهای زیرزمینی، خانه هایی در اندازۀ معمول که از سنگ چخماق درست شده اند و بالن سواری، همگی کمک می کنند که کاپادوکیا به یکی از خاطره انگیزترین تجربه های شما تبدیل شود.

ساگرادا فامیلیا، اسپانیا

گادی معماریست که در حرفه خود از جایگاهی مشابه انیشتن در فیزیک برخوردار است. به نظر من، این بنا فوق العاده ترین دستاوردِ معماریِ بشر است و اهرام ثلاثه مصر، باغ های معلق و دژ آکروپولیس همگی می بایست در برابر ابهت آن سر تعظیم فرود آورند.

این بنا مشابه هیچ چیزی نیست که تا به حال دیده اید. به گفتۀ یک توریست آمریکایی که حرف هایش را اتفاقی شنیدم “چه نبوغ دیوانه واری توانسته است چنین بنایی را برپا کند؟!” گادی قسمت داخلی کار خود را “جنگل روحانی” نامگذاری کرده است و براستی که این ساختمان شما را به یاد چیزی ارگانیک، و حتی زنده می اندازد… بیرون ساختمان به آن اندازه ای خوب است که هرکسی را محسور اندازه ها، پیچیدگی ها، و ارتباط شکل های خود کند.

جاذبه های گردشگری اوپا

شاید که درون این کلیسای جامع هم اندازۀ نمای خارجی آن برای بیننده “بیگانه” نباشد، اما به همان اندازه با اقتدار و جالب است. رنگ ها، شکل ها، ستون ها، مقیاس ها، استفاده از نور و آهن و… همگی باعث شده اند که این بنا به راستی نفس بیننده را بند آورد. من نمی توانم به هیچ چیز دیگری فکر کنم که توسط انسان ساخته شده باشد و بتواند حتی اندکی به عظمت این کلیسا نزدیک شود.

بروژ ، بلژیک

بروژ یکی از شهر های قرون وسطاییِ اروپا است که به بهترین شکل ممکن از آن نگهداری شده است. ممکن است که بدی بروژ در این باشد که هر کسی از وجود آن مطلع است! اما با این وجود، ارزش دارد که اگر به اروپا سفر می کنید، یکی دو روز از وقت خود را به گشت و گذار در این شهر اختصاص دهید.

جاذبه های گردشگری اروپا

بروژ بر روی کانال های آب بنا شده است، شهر رویاییِ کسانی است که به تاریخ عشق می ورزند و یکی از بهترین میدان های متعلق به قرون وسطی را در کل اروپا درون خود جای داده است؛ میدانی که با برج و ناقوس اش، و با معماری گوتیک خود می تواند هر کسی را مجذوب گرداند. یک دوچرخه کرایه کنید و در امتداد کانال های بروژ به گردش بپردازید (البته در تابستان).

به راحتی می توان در طی حدودا یک ساعت تمام شهر را گشت، البته اگر نخواهید کانال های شهر را دنبال کنید، هنوز هم مسیر های باریک و خیابان های سنگ فرش شدۀ بسیاری وجود دارند که بتوانید در آنها به گردش و کاوش بپردازید.

  برج لندن

می توان گفت که یک قسمت کوچک از وجود من هست که رویایی احمقانه را در سر می پروراند: من بر بالای یک اسب جنگی نشسته ام، و مردان آماده به رزم خود را به سوی جنگی باشکوه هدایت می کنم… باشد، اعتراف می کنم که این رویا چندان هم واقع گرایانه نیست، چرا که کافی است به وضعیت دارو، بهداشت و مراسم های مذهبی در قرن دوازده فکر کنم تا محکم به سال فعلی، یعنی ۲۰۱۳، بچسبم.

با این وجود، برح لندن یک تجربه بی نظیر برای هر کسی است که به تاریخ انگلستان یا اینکه قرون وسطی علاقه داشته باشد.

جاذبه های گردشگری اروپا

موزه های مختلفی که درون دیوار های این برج وجود دارند و همچنین برج سفید هر دو موجب شناخته شدن آن به عنوان یکی از جاذبه های برتر اروپا می شوند، مخصوصا با توجه به زمینۀ تاریخی این بنا.

جالب است بدانید که بزرگترین و کوچکترین مجموعه از زره های فلزی هم در این مکان به نمایش در آمده اند. درست است، در این موزه حتی می توان زره های متعلق به غول ها و کوتوله ها را هم مشاهده کرد. بی نظیر است.

اردوگاهِ کارِ اجباریِ ساچ سِنهازن، برلین

ساچ سنهازن مکانی وحشتناک است. موزۀ یادبود های آن به شما اجازه می دهد که برای یک روز پا جای زندانیان کار اجباری بگذارید و سختی های آنها را لمس کنید. تجربۀ ساچ سنهازن، جذاب و به همان اندازه آزاردهنده است، یکی از تجربه های مهم برای هر کسی که به برلین سر می زند.

 

جاذبه های گردشگری اروپا

ارویّتو، ایتالیا

برای هر کسی که از ایتالیای مرکزی بازدید می کند، بازدید از این مکان یک بایدِ مطلق است. این دهکدۀ کوچک در موقعیتی متزلزل بروی یک فلات سنگی و مستحکم در منطقه آمبریا بنا شده است. این منطقه در نظر من تجربۀ واقعیِ ایتالیاست.

راه باریکه های فرسوده، جاده های سنگ فرش شده، ساختمان های زیبا و رنگ های خاکی، که تمامشان با صدای زنان مسن ایتالیایی که لپ های نوادگان خود را می کشند، در هم آمیخته اند. می توانم صادقانه بگویم که این یکی از قسمت های مورد علاقه من در کل اروپاست.

جاذبه های گردشگری اروپا

این دهکده از طریق تلکابینی که ایستگاه آن در کنار ایستگاه قطار قرار دارد، قابل دسترسی است. زمانی که از طریق این تلکابین بالا رفتید، می تواند به راحتی در تمام دهکده قدم بزنید و به دیدن منظره های زیبا و بکرِ ییلاقات اطراف بپردازید که تاکستان ها، درخت های میوه، کلیسا ها و صومعه های قدیمی را در خود جای داده اند. علاوه بر اینها، یک کلیسای جامع به نسبت جذاب و گیرا که متعلق به قرن چهارده هست هم در این مکان قرار دارد و مجموعه ای از تونل های زیرزمینی، گذرگاه ها، خندق ها و سرداب هایی هم اینجا هستند که در اعماق صخرۀ پائینی خود روستا ساخته شده اند و به نام “شهر زیرزمینی” شناخته می شوند. به خاطر میانگین سن بسیار بالایِ ساکنین چروک خوردۀ ارویتو (در آنجا همه واقعا، براستی پیر هستند)، راهکار های متعددی برای مواقع اضطراری (همچون باجه های تلفن) در سراسر دهکده تعبیه شده اند.

سانتورینی، یونان

من واقعا برای الاغ های درون سانتورینی متاسفم. آنها وظیفه نامطلوبِ حملِ صفی تمام نشدنی از توریست ها به بالای دامنۀ یک صخرۀ واقعا عظیم را بر دوش دارند. چرا که این مکان، یک کانون داغ توریستی به حساب می اید (من معمولا از اینجور جاها متنفر هستم) با اینحال در این مورد قصد دارم از دردسر کنار آمدن با توریست های دیگر صرف نظر کنم، چرا که سانتورینی واقعا بی نظیر است. این جزیرۀ یونانی، که شکلی مشابه با هلال ماه دارد، باقیماندۀ یک جزیرۀ تقریبا قرینه است.

یکی از بزرگترین فوران های آتشفشان که در طول تاریخ بشریت ثبت شده است (و به نام مینوان شناخته می شود) حدود دویست و پنجاه سال پیش، این جزیره را تکه تکه کرده است. بله، این واقعیت دارد که اکثر این جزیره از بین رفته است!

جاذبه های گردشگری اروپا

دلیلی که پشتِ رنگ سیاهِ شن های معروف ساحل های سانتورینی است، همین فعالیت های آتشفشانی است. یکی از جذابیت های این جزیره، شهر باستانی اُویا در سمت شمال غربی آن است. این شهر به خاطر سقف های آبی و گنبدی شکل، خانه های سفید رنگ و همچنین مزیت تماشای غروب های افسانه ای معروف است.

دیدن این غروب ها خود به تنهایی دلیل کافی برای آمدن به این جزیره است. اگر به این جزیره رفتید، درنگ نکنید و سریعا به جمع توریست های مشتاقی بپیوندید که در شروع شامگاه جمع می شوند تا از آخرین ساعت های خورشید لذت ببرند که به آرامی به درون قسمت جنوبی دریای اژه فرو می رود.

جزیرۀ اسکای، اسکاتلند

در اسکاتلند، شمالی ترین جزیرۀ هربراید مرکزی، یک مکان بسیار خوش منظره، غیر حاصلخیز و مهار نشده است. این جزیره، برای کمپ زدن و پیاده روی فوق العاده است و تعدادی از درگیرکننده ترین منظره های موجود در تمام انگلستان را در خود جای داده است.

اسکای همچنین قابلیت تقریبا منحصربفردی دارد، این جزیره کاری می کند که ساکنین آن همواره طوری به نظر آیند که گویا تازه از خواب بیدار شده اند و از تخت خود بیرون آمده اند. اسکای بسیار بادخیز است، براستی، واقعا، شدیدا بادخیز است؛ حتی در تابستان (که معلوم نیست در اسکاتلند وجود خارجی داشته باشد یا نه، و هنوز هم بر سر آن بحث است).

 جاذبه های گردشگری اروپا

علاوه بر این، دو جاذبه در این جزیره وجود دارند که آن را از “بسیار دیدنی” به “واقعا بی نظیر” تبدیل می کنند:

” پیرمرد اِستور” نام قله سنگی است که بر قسمت جنوبی تروتِرتیش پِنینسولا مسلط شده است. شما می توانید این قله را از کیلومتر ها دورتر ببینید و اگر که مراقب باشید حتی می توانید تا پای آن هم بالا بروید (سنگ های لق بسیار و شیب بسیار تند مشکلاتی هستند که در صعود با آنها روبرو خواهید شد)، که البته چشم اندازی که در آن بالا خواهید داشت واقعا به زحمتش می ارزد. اگر کمی شانس بیاورید، این ابرهای کم ارتفاع نیز بر این مکان سایه می افکنند و  در نتیجه فضای بی نظیر تری برای شما خلق خواهد شد. از این مکان در بسیاری فیلم ها به عنوان یک مکان فیلم برداری استفاده شده است که آخرین آنها هم پرامِتِئوس، اثر ریدلی اسکات است.

گلن افسانه ای یک منطقه کوچک در حومه های یو-ایگ است که تا حد زیادی جادویی به نظر می رسد، البته بگونه ای ترسناک هم هست. تعدادی تپۀ مارپیچ با شکل های عجیب و غریب، درخت های پیر و پیچ دار، و تل ها و دایره هایی از سنگ، همگی باعث می شوند که این مکانِ ایده آل یک جادوگر باشد (طبق افسانه ها اگر که شما تحت تاثیر نور های جن و پری به داخل یکی از این دایره های سنگیِ جن و پری کشیده شوید، همانجا زندانی خواهید شد و تا ابد از رقص آنها در خلسه خواهید بود).

متاسفانه من نتوانستم جن و پری، یا حتی نور ترسناکی را ببینم، اما با اینحال گلن یک تجربۀ واقعا به یاد ماندنی خواهد بود و عکس های بسیار منحصر بفردی هم می توان در آن گرفت.

 

منبع: آلامتو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جملات ناب

موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود، همان هایی هستند که توسط افراد عجول رها شده اند! “آلبرت انیشتین”