یکی از کارهایی که معمولاً باعث می‌شود کاربران، برای مدت طولانی به مانیتور خیره شوند، برنامه‌نویسی است. گاهی مجبورید تا دیروقت بیدار بمانید تا یک ماژول را تمام کنید. در حالی که خسته هستید، به مانتیور خیره می‌شوید و این، به مرور تأثیرات منفی زیادی روی چشمانتان دارد.
یکی دیگر از کارها، خبرخوانی روی کامپیوتر است.
و خلاصه کارهایی که باعث می‌شود شما روی متون ریز خیره شوید.

سعی کنید نکات زیر را به کار بگیرید تا چشمانتان کمتر آسیب ببیند:

۱- از عینک ضد اشعه استفاده کنید:

می‌توانید لنزهایی که به نام Anti-Focus (آنتی فوکوس یا آنتی فوکاس) مشهور است بخرید. اولین و مهم‌ترین پیشنهاد من همین است!
حتماً در هنگام کار با کامپیوتر، از این عینک‌ها استفاده کنید. به شدت نور مضر را کم می‌کند و کاملاً چشمانتان احساس راحتی می‌کنند.
قاب عینک هم با قیمت‌های مختلف، موجود است. نسبت به هزینه، یکی را انتخاب کنید.
اگر عینکی هستید، تا جایی که من می‌دانم، می‌توانید لنزهایی با شماره عینک خود و با خاصیت Anti-Focus سفارش دهید.

سعی کنید در حال کار با هر نوع مانیتوری که هستید، از این عینک استفاده کنید. من حتی زمانی که با گوشی بازی می‌کنم، این عینک را استفاده می‌کنم.

۲- مانیتور LED بخرید:

اگر از دست مانیتور خود خسته شده‌اید و قصد خرید مانتیور جدیدی دارید، حتماً مانیتور LED بگیرید. تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها طوری است که مثل مهتابی چشمک نمی‌زنند! بلکه صحنه‌ای ثابت دارند. مانیتورهای LCD نور فلورسنت دارند و مثل مهتابی چشمک می‌زنند. هر چه چشمک زدن مانیتور بیشتر باشد، چشمان شما بیشتر خسته می‌شوند.
ضمن اینکه بسیاری از اضطراب‌هایی که هنگام کار با کامپیوتر ایجاد می‌شود، به خاطر چشمک‌های مانیتور است.

۳- نرخ بازسازی مانیتور را به بیشترین مقدار برسانید:

این نکته از آن نکته‌های مهم است که متأسفانه خیلی‌ها نمی‌دانند و رعایت نمی‌کنند!
اگر ویندوز XP دارید، روی دسکتاپ کلیک راست کنید، Properties را انتخاب کنید. به تب Settings بروید و روی دکمه Advanced کلیک کنید. سپس به تب Monitor بروید. در آنجا گزینه‌ای به نام Refresh Rate وجود دارد. آن عدد را به آخرین عددی که مانیتور شما پشتیبانی می‌کند افزایش دهید.
اکر ویندوز ۷ دارید، روی دسکتاپ کلیک راست کنید و گزینه Screen Resolution را انتخاب کنید و سپس Advanced Settings و به تب Monitor بروید و Refresh Rate را به بیشترین عدد افزایش دهید.

 

محافظت از چشم

Refresh Rate یعنی چند بار در ثانیه مانیتور شما از بالا به پایین تصویر را دوباره بسازد. هر چه کمتر باشد، شما پرش بیشتری را احساس می‌کنید.
اگر مانتیور شما LED باشد شاید چندان مهم نباشد. بنابراین، عدد کمتری را می‌بینید. مانیتورهایی هم هستند که تا ۲۰۰ هرتز را پشتیبانی می‌کنند. اگر درایور کارت گرافیک و مانیتور شما نصب نشده باشد، عدد کمی را می‌بینید…

۴- هنگامی که خسته‌اید کار را تعطیل کنید:

کار، هر چقدر هم که مهم باشد، مهم‌تر از چشم شما نیست! باید باور کنید که چشم ضعیف می‌شود. باید باور کنید که حمل عینک آنقدر سخت است که خیلی‌ها به لنز گذاشتن و عمل جراحی رو می‌آورند. پس نگویید برفرض عینکی می‌شویم و عینک می‌زنیم!
به نظر می‌رسد چشم خسته بیشتر آسیب پذیر می‌شود.
کار را تعطیل کنید و بعد از یک خواب هر چند کوتاه، دوباره کار کنید.
اگر نمی‌توانید جلو خود را بگیرید، نرم افزارهایی هستند که جلو شما را می‌گیرند! فرضاً هر نیم ساعت یک بار صفحه نمایش را قفل می‌کنند و تا ۳۰ ثانیه یا ۳ دقیقه اجازه فعالیت نمی‌دهند.

پیشنهاد می‌کنم از بین آن‌ها، Eye Leo را که خود من هم استفاده می‌کنم نصب و استفاده کنید. عالی است: http://eyeleo.com

۵- هر چند دقیقه به چشم خود نرمش و استراحت دهید:

در پیشنهادات علمی که تاکنون خوانده‌ام پزشکان گفته‌اند هر چند دقیقه یک بار، به شیئی در مسافتی دور نگاه کنید. مثلاً در ۱۵ متری خود. این باعث می‌شود ماهیچه‌های چشم شما نرمش کنند.
همچنین گفته شده است که هر چند دقیقه یک بار پلک بزنید.
هر چند دقیقه یک بار چشم‌هایتان را ببندید و تا چند ثانیه باز نکنید. این‌ها برای این است که بر اثر باز ماندن بیش از حد، آب روی چشم شما خشک می‌شود و این مضر است. پلک زدن و بستن چشم باعث می‌شود روی چشم‌ها آب تازه قرار گیرد.
همچنین گفته‌اند هر چند دقیقه یک بار چشم‌های خود را با آب خنک بشویید.
به چشم‌های خود با دست کثیف دست نزنید. چشم‌ها را با دست نمالید. البته در برخی متون دیده‌ام که نرمش آهسته و ملایم بد نیست.

۶- نور مانیتور خود را تنظیم کنید:

اکثر اوقات نور زیاد مانیتور است که چشمان شما را اذیت می‌کند. من دو سه سال قبل که این مانیتور جدید LED را خریده بودم، به شدت احساس سردرد داشتم تا اینکه با نور مانیتور کمی ور رفتم و متوجه شدم که همه سردردها به خاطر نور شدید بوده است.

۷- در اتاق تاریک به مانیتور نگاه نکنید:

خیلی‌ها متأسفانه عادت دارند برق اتاق را خاموش کنند و با کامپیوتر کار کنند و یا در رختخواب با گوشی خود بازی کنند. این بدترین کار ممکن است!
در مورد نور اطراف، پیشنهاد کرده‌اند که نور مهتابی در اطراف طوری باشد که مستقیماً به چشم شما نتابد و همچنین در مانیتور بازتاب نداشته باشد.

۸- چشمان بچه‌ها حساس‌تر است:

بیشتر افراد به خاطر رعایت نکردن این نکات در کودکی، عینکی شده‌اند. چشمان بچه آنقدر قوی و آب‌بندی نشده است که بتواند در مقابل اشعه‌های مانیتور مقاومت کند. اگر آینده بچه‌ها را دوست دارید، آن‌ها را تا حد ممکن از مانیتور دور نگاه دارید، اما اگر مجبور شدید، عیبنک ضد اشعه را به چشم آن‌ها بزنید.

۹- تا حد ممکن از خیره شدن به مانیتور بپرهیزید:

دنبال راه‌هایی بگردید که بشود به جای خیره شدن به مانیتور، فقط به صدا گوش داد و روش‌های دیگر.
و یا اگر قرار است یک فیلم را ببینید، اگر تلویزیون LED و یا انواع دیگر که مدرن‌تر هستند، دارید، دنبال راه‌هایی بگردید که بتوانید فیلم مورد نظرتان را روی تلویزیون ببینید.
مثلاً تلویزوین‌های جدیدتر مثل Sony BRAVIA این امکان را می‌دهند که با یک کلیک، ویدئو را از روی ویندوز ۷ روی تلویزیون پخش کنید و یا مدیا سنترهایی مثل Apple TV امکان نمایش ویدئو روی تلویزیون نسل جدید را می‌دهند و یا اکثراً این اجازه را می‌دهند که ویدئو را روی فلش بریزید و به آن‌ها متصل کنید و ویدئو را ببینید.
اگر مجبورید متنی را به طور مثال، روی مرورگر وب بخوانید، با زدن کلیدهای Ctrl و + متن را بزرگ‌تر کنید تا کمتر نیاز به خیره شدن داشته باشد.

۱۰- اگر چشمانتان ضعیف شده است، عینک بزنید:

اگر احساس می‌کنید که چشمانتان ضعیف شده است، حتماً به چشم‌پزشک مراجعه کنید و اگر لازم است، عینک بزنید. خیلی از افرادی که عینک زده‌اند معتقدند روال ضعیف شدن چشمشان بسیار کندتر شده است.
خیلی‌ها که چشمشان ضعیف بوده و نمی‌خواسته‌اند زیر بار عینک بروند، وقتی عینک می‌زنند، می‌گویند دنیا برایشان تازه‌تر و زیباتر شده است.

به هر حال، امیدوارم همیشه در سلامت کامل باشید و با رعایت نکات گفته شده و نکات دیگری که در اینترنت موجود است، چشمانی سالم و بدون دردسر داشته باشید.

 

منبع: آفتابگردان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جملات ناب

آنها باورت نمی کنند تا زمانی که انجامش دهی!