ما همیشه در هر کاری پی بدست آوردن شادی و خوشبختی هستیم. در واقع ما کار می کنیم تا پول بیشتری بدست بیاوریم تا یک زندگی شاد داشته باشیم. در این مقاله به شما ده عادت افرادی که غرق در شادی و خوشبختی هستند را ذکر می کنیم تا شما را در جهت ساختن یک زندگی شاد و سراسر خوشبختی یاری کند.

در حالی که این رویدادهای عمده و بزرگ در زندگی مانند موفقیت های کاری، ازدواج ،فارغ التحصیلی ،….. ما را در ابتدا خوشحال می‌کند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که این شادی ها زیاد به طول نمی‌انجامد. یک مطالعه از دانشگاه نورث‌وسترن (Northwestern University)، سطوح خوشبختی افراد عادی را در برابر افرادی که در سال گذشته جوایز بزرگ لاتاری را کسب کرده‌اند، اندازه‌گیری نمود. محققان از این نتیجه متعجب شدند که سطح خوشبختی هر دو گروه تقریبا یکسان است.

این تصویر اشتباه که رویدادهای عمده زندگی باعث شادی و غم شما می‌شوند، انقدر شایع است که روانشناسان برای آن حتی نام “اثر تعصب – impact bias” گذاشته­ اند.

“واقعیت این است که خوشبختی مبتنی بر وقوع یک اتفاق، کوتاه و زودگذر است.”

خوشبختی یک مفهوم ترکیبی است ،یا آن را ایجاد می‌کنید یا آن را ایجاد نمی‌کنید. خوشبختی پایدار از طریق عادت‌های شما بدست می‌آید. افراد فوق‌العاده شاد، عادت‌های روزمره‌ای دارند که خوشبختی آن‌ها را روز به روز حفظ می‌کند. عادت‌های خود را امتحان کنید و ببینید چه کاری برای شما انجام می‌دهند:

۱ – آن‌ها برای درک و ارزیابی لذت‌های کوچک زندگی تلاش می کنند.

بطور طبیعی، ما دچار رزمرگی می‌شویم. در برخی موارد، این چیز خوبی است. این موجب صرفه‌جویی در توانایی ارزشمند مغز و ایجاد راحتی می‌شود. با این حال، گاهی اوقات شما آنقدر گرفتار کارهای روزمره خود می‌شوید که در درک و ارزیابی چیزهای کوچک زندگی ناموفق هستید. افراد شاد می‌دانند که احساس کردن طعم و مزه غذا، لذت بردن از معاشرت های روزانه، یا حتی ورزش کردن چقدر برای یک زندگی شاد اهمیت دارد.

۲ – آن‌ها ورزش می‌کنند.

حرکت دادن بدن خود به مدت ۱۰ دقیقه هورمون GABA آزاد می‌کند، یک انتقال‌دهنده عصبی که باعث می‌شود تا مغز شما احساس آرامش کند و به شما در کنترل محرک‌های خود کمک می‌کند. افراد شاد بطور منظم ورزش می‌کنند.

۳ – آن‌ها برای دیگران پول خرج می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که صرف پول برای افراد دیگر موجب می‌شود تا شما بسیار شادتر از زمانی باشید که برای خود پول خرج می‌کنید. این بویژه در مورد چیزهای کوچک مانند خریدن یک کتاب برای یک دوست صمیمی نیز صدق می کند.

۴ – آن‌ها زمان خود را با افراد درست و مناسب سپری می­ کنند

شادی و خوشبختی از طریق افراد پیرامونی گسترش می‌یابد. پر کردن پیرامون خود با افراد شاد باعث ایجاد اعتماد به نفس، تحریک خلاقیت، و سرگرمی و خوشی هموار آن و داشتن یک زندگی شاد می شود. همنشینی با افراد منفی نیز اثرات بدی دارد. مهم این است که اطراف خود را پر از افراد مثبت اندیش و شاد و خوشحال کنید.

۵ – آن‌ها مثبت هستند

چیزهای بد برای همه، از جمله افراد خوشحال اتفاق می‌افتد. افراد شاد به جای شکایت در مورد این که کارها چگونه می‌توانست انجام شود یا باید انجام می‌شد، بر آن چیزهایی که بخاطر وجود آن‌ها سپاسگزار هستند، تمرکز دارند. سپس آن‌ها بهترین راه‌حل موجود برای حل مشکل را پیدا می‌کنند، آن ها را در پیش می‌گیرند و در آن مسیر ادامه می دهند. هیچ چیز مانند بدبینی، بدبختی را در زندگی ما ایجاد نمی کند. مشکل نگرش بدبینانه، به غیر از آسیب به خلق و خوی شما، این است که به یک پیشگویی در مورد خود تبدیل می‌شود. اگر شما انتظار چیزهای بدی داشته باشید، بیشتر احتمال دارد که شما وقوع رویدادهای منفی را تجربه کنید. از بین بردن افکار بدبینانه تا زمانی دشوار است که شما تصدیق نمایید که آن‌ها غیر منطقی هستند. خودتان را مجبور کنید که به واقعیت نگاه کنید، و خواهید دید که همه چیز تقریبا به همان اندازه که به نظر می‌رسد بد نیست. این بزرگ ترین راز داشتن یک زندگی شاد است.

۶ – آن‌ها به اندازه کافی می‌خوابند

هنگامی که شما می‌خوابید، مغز شما بطور قابل توجهی شارژ می‌شود، پروتئین های سمی که در طول روز به عنوان مواد جانبی فعالیت‌های عصبی طبیعی انباشته می‌شوند را از بین می‌برد. وقتی خواب شما کافی نیست، انرژی، توجه و حافظه شما کاهش می‌یابد. محرومیت از خواب باعث افزایش سطوح هورمون استرس می‌شود، حتی بدون این که یکی از عوامل استرس‌زا وجود داشته باشد. افراد دارای یک زندگی شاد خواب را به یک اولویت تبدیل می‌کنند، زیرا باعث می‌شود که آن‌ها احساس خوبی داشته باشند و می‌دانند که زمانی که خواب کافی ندارند، چقدر بداخلاق و اخمو خواهند بود.

۷ – آن‌ها گفتگوهای عمیقی دارند

افرادی که دارای یک زندگی شاد هستند ،می‌دانند که خوشبختی و محبت دست در دست هم دارند. آن‌ها از شایعات بی‌اساس، صحبت‌های ناچیز، و قضاوت کردن دیگران اجتناب می‌کنند. در عوض، آن‌ها بر تعاملات معنادار تمرکز می‌کنند. آن‌ها با افراد دیگر در سطح عمیق‌تری همکاری می‌کنند، زیرا آن‌ها می‌دانند که انجام این کار احساس خوبی دارد، ارتباط احساسی ایجاد می‌کند و راهی جالب برای یادگیری است.

۸ – آن‌ها به دیگران کمک می‌کنند

زمان گذاشتن برای کمک به افراد نه تنها آن‌ها را خوشحال می‌کند، بلکه باعث خوشحالی شما نیز می‌شود. کمک به افراد دیگر موجب افزایش اکسی‌توسین، سروتونین و دوپامین در شما می‌شود که این همه باعث ایجاد احساسات خوب و داشتن یک زندگی شاد می‌شود. در یک مطالعه هاروارد، کارکنانی که به دیگران کمک می‌کردند، ۱۰ برابر تمرکزشان بر کار و زندگی افزایش یافته بود و ۴۰ درصد احتمال ارتقای شغلی خود را افزایش داده بودند. تا زمانی که اطمینان حاصل کنید که کاری بیش از حد توان خود انجام نمی‌دهید، کمک به دیگران مطمئنا تأثیر مثبتی روی خلق و خوی شما خواهد داشت.

۹- آن‌ها تلاش می‌کنند تا شاد باشند.

هیچ کس هر روز که از خواب بیدار می‌شود، احساس خوشحالی و شادی نمی‌کند و افرادی که یک زندگی شاد نیز دارند هم از این قاعده مستثنی نیستند. آن‌ها تنها سخت‌تر از هر کس دیگری کار می‌کنند. افراد شاد بطور مرتب روحیه خود را ارزیابی می‌کنند و هر کجا که دچار روزمرگی شدند با اقداماتی خلاقانه و کوچک شادی را دوباره به زندگی خود باز می گردانند.

۱۰- آن‌ها اندیشه‌ رشد دارند.

نگرش‌های اصلی افراد در دو دسته قرار می‌گیرند: یک ذهنیت ثابت یا یک اندیشه رشد. با یک ذهنیت ثابت، شما معتقدید که شما آن کسی هستید که الان هستید و نمی‌توانید تغییر کنید. افراد دارای ذهنیت رشد فکر می‌کنند که آن‌ها می‌توانند با تلاش اوضاع را بهبود بخشند. این باعث می‌شود که آن‌ها یک زندگی شاد داشته باشند، زیرا در برخورد با مشکلات بهتر هستند. آن‌ها همچنین نسبت به افراد دارای ذهنیت ثابت بهتر عمل می‌کنند، زیرا آن‌ها چالش‌ها را می‌پذیرند و آن‌ها را به عنوان فرصت‌هایی برای یادگیری چیزی جدید معرفی می‌کنند.

گرد هم آوردن همه این‌ها

حفظ و نگهداری خوشبختی می‌تواند سخت باشد، اما سرمایه‌گذاری بر روی عادات درست نتیجه مطلوب می‌دهد و موجب کامیابی می شود. پذیرش حتی تعدادی از عادت‌ها از این لیست تفاوت ‌های زیادی در خلق و خوی شما ایجاد می‌کند. پس دست به کار شوید

یک زندگی شاد داشتن در انتظار کسانی است که نه تنها به استقبال آن می روند بلکه برای آن برنامه ریزی و هدف دارند.

منبع : آپتک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جملات ناب

بزرگترین لذت در زندگی انجام کاری است که دیگران می گویند: تو نمی توانی! “رومن پولانسکی”