برخي فاصله ي بين عقد و عروسي را دوران نامزدي محسوب مي کنند.و برخي نيز از زمان خواستگاري رسمي تا زمان عقد را نامزدي مي گويند. اما به هر حال اين دوران، دوران طلايي زندگي مشترک ناميده مي شود و با توجه به اينکه شدت علاقه و صميميت در حد اعلاي خود مي باشد بهترين دوران جهت ايجاد تغييراتي در روحيه و خلق وخوي و شبيه شدن مي باشد.

اين دوران زوجين را آماده ورود به زندگي مشترک مي کند. در اين دوره ارتباط نامزدها با يکديگر بيشتر مي شود و در اين ارتباط بيشتر، شناخت افراد از يکديگر عمق پيدا مي کند. در دوران نامزدي، خانواده و دوستان فرد وارد رابطه مي شوند و فرد قبل از ازدواج مي تواند با آنها آشنا شود.

شناخت شبکه ي ارتباطي نامزد، شناخت خانواده ي نامزد و شناخت دوستان نامزد و بيرون رفتن با او اين فرصت را فراهم مي کند تا زوجين بتوانند شناخت هاي قبلي خود را بازنگري کنند و بتوانند آينده ي خود را تا حدودي ببينند و براي زندگي مشترک آماده شوند.

تفاوت های کوچک زوجین که باید در دوره نامزدی مورد توجه قرار گیرد:

۱)عادات شخصی: عادات شخصی متضاد ومتفاوت زوجین باید مورد توجه قرار گیرد مانند نظم وترتیب، مسولیت پذیری،وقت شناسی، نظافت،…

۲)میزان انرژی: اختلاف در میزان انرژی در زمینه های مختلفی خودش را نشان می دهد مثلا معاشرت های اجتماعی، فعالیت های مذهبی، برقراری روابط خصوصی، تغذیه و…

۳)خرج کردن پول:بسیاری از ازدواج ها در اثر نداشتن توافق برسر مسائل مالی از هم می پاشند وتفاوت در نوع خرج کردن پول می تواند دردسرساز باشد.

۴)علاقه به حرف زدن ومهارت های کلامی: اگر یکی از زوجین پرحرف ودیگری کم حرف باشد ، اگر یکی خواهان سکوت ودیگری خواهان وعلاقمند گفتگو باشد .این تفاوت در دراز مدت مساله ساز می شود.

۵)عدم کنترل خشم: شخصی که که نتواند هیجانات خود را کنترل وبه صورت صحیح بروز دهد به راحتی کنترل خود را از دست داده ورفتار های تکانشی منفی از خود بروز می دهد.

۶)پیشینه خانوادگی منفی: پیوند ۲جوان،پیوند دوخانواده است نمی توان شخصی را برگزید بدون در نظر گرفتن خانواده،در انتخاب همسر پیشینه خانوادگی منفی باید مدنظر قرار گیرد.

۷)اختلالات رفتاری وجنسی: بررسی روابط عاطفی وجنسی گذشته فرد اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتان می گذارد و می توان تصمیم گیریی دقیق تری داشت.

۸)عدم بلوغ عاطفی _احساسی: هر دختر وپسری هدف اش از ازدواج بدست آوردن منبع عاطفی قوی می باشد اگر بنا به هر دلیلی یکی از طرفین نتواند از نظر روحی ، روانی وجسمی شریک زندگی را پشتیبانی نماید آن رابطه به مرور زمان از بین خواهد رفت.

۹)وظایف در زندگی: در مورد نگاه خود به وظایف و زندگی مشترک ، آشکارا صحبت کنیدبنا به وضعیت اقتصادی ، اجتماعی متفاوت با دهه های گذشته زیاد نمی توان مرز مشخصی برای این وظایف ومسولیت ها تعیین کرد.

۱۰)فرزند در زندگی: در مورد علاقه به بچه دارشدن وتعداد آن ها به توافق برسید. فرزند بخشی از زندگی مشترک است وچون هریک از افراد نظر متفاوت در نحوه تربیت فرزندان خود دارند توافق وتفاهم در مورد این مسله مهم است

۱۱)صرف زمان با یکدیگر: در مورد صرف اوقات فراغت با یکدیگر صحبت کنید.

۱۲)عدم اعتیاد به مواد مخدر: چون سیگار ، الکل و…. دانستن وآگاهی از هرکدام از مصرف مواد اعتیاد آور، سیگارو…در یکی از طرفین وبا این آگاهی زندگی مشترک را شروع کردن، به معنای قبول وضعیت وی است.

باید ها ونباید های نامزدی

۱۰راز مردان که نامزدها باید به آنها توجه کنند:

۱)مردان در مورد احساساتشان صحبت می کنند اما ترجیح می دهند به صورت غیر مستقیم صحبت کنند مثلا از او بپرسید اولین باری که شما را دیده چه حسی نسبت به شما داشته است.

۲)مردان با کارهایشان دوست داشتن را بیان می کنند: مثلا با تعمیر وسایل خراب شده در خانه.

۳)مردان ازدواج را جدی می گیرند.( شاید مدت طولانی تری از زنان طول بکشد تا احساس خود را بیان کنند ولی زمانی که مطمئن شوند با اطمینان ۹۰درصد انجام می دهند.

۴) او یک شنونده واقعی است. ( موقع گوش دادن به حرف های شما صحبت نمی کند به معنی این نیست گه گوش نمیدهد بلکه ترجیح می دهد ساکت باشد ودر مورد آنچه شما می گویید،فکر کند.)

۵)مردان بیشتر عمل می کنند: مردان روابطشان را با عمل تقویت می کنند نه احساس.

۶)مردان زمانی را برای خود می خواهند اگر هریک از زوجین زمان ومکانی را برای تنهایی داشته باشند،بیشتر به هم علاقمند خواهند شد.

۷)مردان زبان بدن را نمی دانند: مردان معنای زبان اشاره وحرکات بدن وتغییر لحن صدارا کمتر درک می کنند بنابراین اگر می خواهید مطمئن شوید پیام را دریافت کرده اند مستقیما آن را بیان کنید.

۸)واکنش مردان سریع تر است: زنان در واکنش نشان دادن به برخی امور وکارها دیرتر از مردان عمل می کنند لذا مدت طولانی تری برای بیان واکنش وتفکر نیاز دارند.
۹)مردان به قدر دانی واکنش نشان می دهند: قدر دانی از مردان (یا همسر)می تواند تفاوت زیادی در رفتار های آن ها وروابطشان ایجاد کند. ودر کارهای خانه ونگهداری از فرزندان خود را بیشتر درگیر کرده وخود را تکیه گاه خواهند دانست.

۱۰)روابط زناشویی برای مردان بسیار مهم است: برای مردان صمیمیت در روابط زناشویی بسیار رضایت بخش تر از خود رابطه زناشویی است.

باید ها ونباید های نامزدی

۱۰راز زنان که نامزدها بایدبه آنها توجه کنند

۱) يك زن هرگز از ابراز عشقهاي مرد زندگيش خسته نخواهد شد. به زبان آوردن دوستت دارم موجب مي‌شود كه زن به عشق واقعي مرد زندگيش پي ببرد و آن را احساس كند.

۲) يك زن به دريافت عاشقانه چند شاخه گل، هداياي كوچك و ابراز عشقهاي بي اختيار، عشق مي‌ورزد.

۳) يك زن هميشه دوست دارد از عشق همسرش نسبت به خودش مطمئن شود.

۴) پيش از اينكه زني قادر به احساس عميق برقراري رابطه جسماني باشد، به احساس عشق، نوازش و ملاطفت نياز دارد.

۵) نوازش يك زن به او قدرت و انگيزه براي زندگي كردن مي‌بخشايد.

۶) هنگامي‌كه زني بداند فقط اوست كه راه به قلب شريك زندگيش دارد، در عرش سير خواهد كرد.

۷) زن درست مثل يك موج است، به هنگامي‌كه عشق در قلبش به ظهور مي‌نشيند، اعتماد به نفسش در حركتي مواج به اوج مي‌رسد.

۸) مردها همواره بايد بدانند كه هر گاه زني رنج و عصبانيت خود را بيرون بريزد و آشكار نمايد، احساس آسايش و آرامش بيشتري مي‌كند.

۹) وقتي زني از موضوعي مي‌رنجد، مرد بايد ضمن همدردي با او نشان دهد كه براي غم او نگران است، سپس سكوت اختيار كند تا آن زن بتواند احساس همدردي اش را حس كند.

۱۰) در صورتي كه مردي در مقابل پيشنهادات يك زن از خود مقاومت نشان دهد، زن با اين حال كه مفهوم اين مقاومت را درك مي‌كند اما هيچ گونه توجهي به آن نشان نمي‌دهد. ولي در اين زمان احساس مي‌كند كه مرد به او احترام نمي‌گذارد.

رفتارهای نادرست واشتباه نامزدها وزوجین

باید ها ونباید های نامزدی

۱)هرگز برای نامزد خود رفتار مادرانه نداشته باشید: رفتار مادرانه باعث می شود که شما طوری رفتار کنید که گویی او بی لیاقت است که نتیجتا اونیز احساس ناتوانی وبی لیاقتی خواهد کرد.

۲)رعایت موازین وحریم ها: عدم داشتن رابطه جنسی در دوران عقد ونامزدی،زیرا این دوره یک دوره آشنایی است ویک ازدواج نیمه تمام است وازدواج کامل نیست.

۳)از رفت وآمد های افراطی ، وقت وبی وقت وبرنامه ریزی نشده جدا خوداری کنید.

۴) به عدم آراستگی ظاهر خود توجه نمایید یعنی هم مرد وهم زن لباس های زیبا در مقابل یکدیگر استفاده کنند.

۵)بدون هماهنگی به دیدار همسر خود نروید.

۶)تهیه هدیه مناسب برای همسر در دوران عقد کاری است که باید به آن توجه شود.

۷)دوره نامزدی خیلی کوتاه نباشد وخیلی هم طولانی نباشد.

۸)تعهدات عاطفی از حلقه ی نامزدی با ارزش ترند.

علائم تعهدات عاطفی

۱)پذیرش طرف مقابل همان طور که هست

۲) احترام به خواسته ها وعقیده های او

۳)رعایت ادب ونزاکت در برابر او

۴)مهرورزی بدون هیچ گونه چشم داشت

۵)صبوری وگذشت نسبت به کنش ها وواکنش های او

۶) ایثار تمام وکمال

با نامزد خود چگونه رفتار کنيم

اولين رفتارهاي شما با نامزدتان تأثير بسيار زيادي در ايجاد عشق و علاقه و يا از بين بردن آن دارد. اکثر سؤالاتي که دختران جوان در جلسات مشاوره مطرح مي کنند نحوه ي رفتار کردن با نامزدشان مي باشد.

جواب اين سؤال به طور کلي اين است که رفتار با نامزدتان جدا از نحوه ي رفتار با بقيه افراد جامعه نيست، يک اصل کلي در رابطه با رفتار کردن با ديگران وجود دارد «همانگونه با ديگران رفتار کنيد که ميل داريد آنها با شما رفتار کنند.» اعمال نيک شما با ديگران، تأثير مثبتي در زندگي شما خواهد داشت و اعمال ناشايست شما با ديگران تأثير منفي در زندگي شما ايجاد مي کند.

راهکارهای مهم برای زندگی خوب برای زوجین جوان:

۱) با مطالعه کتب مربوط به انتخاب همسر، آیین همسردارى، چگونگى ایجاد ارتباط با دیگران و نیز شرکت در جلسه‏هاى آموزش خانواده دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید.

۲) با همدلى، همفکرى، همکارى و مشورت با یکدیگر درباره مسائل مختلف میان اعضاى خانواده روابط سالم پدید آورید.

۳) هر یک از زوجین دیگرى را نزدیک‏ترین و محرم‏ترین فرد بداند و او را نیمه گمشده، حامى و پشتیبان خود تلقى کند.

۴) بکوشید، باایجاد کانونى گرم و صمیمى، تمام اعضاى خانواده به ویژه زن و شوهر مسؤولیت رسیدن به تفاهم را پذیرا شوند.

۵) هنگام اختلاف نظر یا سوء تفاهم، به جاى سرزنش کردن یکدیگر یا تفسیر نادرست، به شناسایى مساله و یافتن راه حل آن بپردازید و در صورت لزوم کمک و مشاوره افراد با تجربه و متخصص را جلب کنید.

۶) براى رسیدن به ا منیت روانى وعاطفى در روابط زناشویى داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید.

۷) در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستین فرصت ممکن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندى مخرب و پیشرونده تبدیل نشود.

۸) به هر طریق ممکن رفتارهاى مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید; به گونه‏اى که همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید.

۹) تشویق و تایید و بیان نکات مثبت‏به طور آشکار یا در جمع باشد و تذکر نکات منفى و انتقاد به طور محرمانه و در تنهایى صورت گیرد.

۱۰) براى خصوصیات و نیازمندى‏هاى یکدیگر ارزش قائل شوید و در روابط کلامى، عاطفى، اقدام‏ها و تصمیم‏گیرى‏ها به افکار و خواسته‏هاى همسرتان توجه کنید.

۱۱) اگر رفتار خاصى براى شما مبهم است، ساده‏ترین راه این است که از همسرتان هدف و علت آن رفتار را بپرسید و با روش مسالمت‏آمیز، صمیمانه و خوش بینانه موضوع را روشن کنید.

۱۲) بکوشید در سراسر زندگى، به خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به جاى هر گونه پیش‏داورى یا مشاهده اشکالات و ضعف‏ها نقاط مثبت و قوت را ببینید; به عبارت دیگر، به جاى توجه به نیمه خالى لیوان به نیمه پر آن توجه کنید.

۱۳) سعى کنید در برنامه ریزى براى فعالیت‏هاى اجتماعى، اوقات فراغت، دید و بازدیدهاى خانوادگى و نظایر آن به مشورت کردن با یکدیگر بپردازید و از یک جانبه نگرى بپرهیزید.

۱۴) ارتباط زوجین باید از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست وغیر واقع بینانه دور باشد . اگر موضوع و مساله‏اى ذهن یکى از زوجین را به خود مشغول کرده است، باید آن را به صراحت و صادقانه مطرح کند و درستى و نادرستى اش را با همسرش مورد بررسى قرار دهد.

۱۵) در سراسر زندگى، از جمله در زندگى خانوادگى، بکوشید به نقاط مثبت، موهبت و نعمت هایى که در اختیار دارید بیندیشید نه به امورى که در اختیار ندارید.

 

منبع: نیک همراه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جملات ناب

من نمی دونم چطور قراره موفق بشم، چیزی که می دونم اینه که به هیچ وجه قرار نیست بازنده باشم!